STGD18N40LZ-1 IGBT Power Module Transistors IGBTs Single
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : STGD18N40LZ-1
Manufacturer : STMicroelectronics
Description : IGBT 420V 25A 125W IPAK
Category : Transistors - IGBTs - Single
Family : Transistors - IGBTs - Single
Series : PowerMESH™
Place of Origin : Original
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Delivery Time : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100000
Contact Now
STGD18N40LZ-1 Specifications
Part Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 420V
Current - Collector (Ic) (Max) 25A
Current - Collector Pulsed (Icm) 40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.7V @ 4.5V, 10A
Power - Max 125W
Switching Energy -
Input Type Logic
Gate Charge 29nC
Td (on/off) @ 25°C 650ns/13.5µs
Test Condition 300V, 10A, 5V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)